Szkoła Podstawowa GES
obrazek

Nowy rok szkolny 2012/2013!

Kolorowy świat nastolatków, ich pełne energii życie, które toczy się w przestrzeni niedostępnej dla dorosłych styka się z ziemską galaktyką przez portal zwany szkołą. Wracają więc ze swoich pozaziemskich wakacyjnych wypraw wypełnieni wspomnieniami opakowanymi w przyjaźnie, miłości, dumę z pokonania własnej nieśmiałości, wspomnienia długich przegadanych z przyjaciółmi wieczorów... Schowane w plecakach i torbach wędrują do miejsca, w którym cały ten bagaż zostanie poddany analizie i uporządkowaniu, gdzie sprawy nazwane pozwolą zobaczyć własne doświadczenia w nieco innym świetle, gdzie miejsce porozpychanego słodkiego lenistwa zajmować będzie coraz odważniej kolejny podręcznik, atlas czy słownik, a wraz z nimi nowe wiadomości, umiejętności, które coraz wyraźniej okażą się przydatne.

Wiemy, że w kieszonkach Waszych dusz pozostaną kolorowe wspomnienia ważnych dla Was momentów i ludzi. Nie chcemy Wam ich odbierać, chcemy naszym działaniem otwierać przestrzenie, których jeszcze nie znacie. Mieszczą się w głowach, mieszczą się w sercu, mieszczą się w duszach. Umeblujmy je tak, aby każda z nich była niepowtarzalna, aby miała odwagę pokazać nam siebie naprawdę. Zapraszajmy się nawzajem, a te odwiedziny niech pozwolą nam zachwycić się tym, co odrębne, szanować to, co prawdziwe, choć tak inne od naszego, polubić wymianę drobnych podarunków, które tylko pozornie nie pasują do naszych wnętrz. Niech ten rok przyniesie wiele sukcesów i pozwoli odkryć satysfakcję z pokonywania trudności, dumę z poczucia kompetencji i radość wspólnego odkrywania tajemnic nauki, kultury i człowieka.

Uroczystość poprzedził występ zespołu wokalnego, tym razem w nowej odsłonie występów solowych. Wspólnym mianownikiem koncertu były przeboje polskiej muzyki rozrywkowej, dlatego słuchacze mogli usłyszeć utwory z repertuaru Ewy Bem, Republiki, Edyty Górniak, Mezo, Ewy Farny, Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek, Czesława Niemena. Brawurowym występom solistów towarzyszył profesjonalny występ zespołu muzycznego, uczniów i absolwentów wydziału jazzowego szkoły muzycznej POSM II st, w Poznaniu.SPOTKANIA Z X MUZĄ

- „Tysiąc razy silniejsza” czyli wpływ grupy.

20 września 2012 r.

Nowy rok szkolny rozpoczął się wyjściem do Multikina, na pokaz filmu Tysiąc razy silniejsza. Pokaz odbył się w ramach Festiwalu Filmów Młodego Widza ALE KINO!, a spotkanie dawało nam szanse na wejście w skład młodzieżowego jury Festiwalu. Festiwal ALE KINO! poświęcony jest filmom dla młodzieży i odbywa się w Poznaniu od kilkudziesięciu lat. Po obejrzeniu filmu wystarczyło wypełnić kartę i wysłać ją do organizatorów. Dla kilku z nas propozycja okazała się kusząca, zobaczymy, czy się uda.

Film, który obejrzeliśmy dotyczy emancypacji dziewcząt z tradycyjnych ról uległej, bezwolnej „kelnerki na balu życia mężczyzn" do pełnoprawnej uczestniczki życia społecznego. Proces przedstawiono w mikro społeczności szkolnej. Nie jest pozbawiony "prostej" dydaktyki, jednak atmosfera autentyczności, wywołana prowadzeniem kamery i grą młodych aktorów jest wielkim walorem tego obrazu. Nasze opinie o postępowaniu bohaterów – zarówno młodzieży, jak i dorosłych – są różne. Część z nas uznała, że temat był trudny, część dostrzegła podobieństwo sytuacji, które dobrze zna. Film był jednak interesującym wprowadzeniem również w cykl filmowy „Kino współczesne”. Jak wyczytaliśmy: jest to przegląd filmów niszowych, które gościły na polskich ekranach w ostatnich latach. Niszowych dlatego, ze trudno było je odnaleźć w repertuarach większości dużych kin, gdzie musiały konkurować z komercyjnymi superprodukcjami o wielkich budżetach promocyjnych. Cykl przypomina kilka z tych niedocenionych tytułów i udowadnia, ze kino ostatnich lat to również wartościowe propozycje, które poruszają ważne problemy i rozwijają wrażliwość młodych widzów. Oprócz prezentacji nieznanych, a często niedostępnych pozycji, cykl ma zachęcić do własnych poszukiwań. Uczy sprawniejszego i bardziej krytycznego poruszania się po repertuarze kina oraz uważniejszego siedzenia premier w poszukiwaniu filmów poruszających, mądrych i estetycznie ciekawych.

Dla jednych brzmi zachęcająco, inni są sceptyczni. Ocenimy, gdy cykl się zakończy.

Tysiąc razy silniejsza


PRETEKSTY

- Biennale Mediatons

wrzesień 2012r.

Wrzesień to nie tylko początek roku szkolnego. Wrzesień to także miesiąc, w którym w Poznaniu co dwa lata rozpoczyna się bardzo ważne kulturalne wydarzenie - Mediations Biennale. Mieliśmy szansę sprawdzić co to takiego i dlaczego z tej okazji do Poznania przyjeżdżają artyści, kuratorzy i goście z całego świata.

Odwiedziliśmy Muzeum Narodowe i budynek byłej synagogi przy ulicy Wronieckiej. Wystawy zwiedzaliśmy wraz z panią przewodnik, która krok po kroku wprowadzała nas w trudne zagadnienia sztuki współczesnej. Sala po sali, przemierzaliśmy wystawy oglądając obrazy, grafiki i rysunki. Zaglądaliśmy do wnętrz instalacji artystycznych i sprawdzaliśmy, co kryje się za rzeźbami. Zastanawialiśmy się nad tym, czym jest sztuka, jakim jest komentarzem do rzeczywistości. Oglądając dzieła sztuki współczesnej głowiliśmy się nad jej użytecznością, staraliśmy się pojąć jej funkcje.

Nie było łatwo! Wyszliśmy zmęczeni, a to był dopiero początek naszej przygody z Biennale Mediations - teraz sami realizujemy projekt artystyczny, którego finał przypada na koniec listopada.SPOTKANIA Z X MUZĄ

- „Jak to jest” czyli o przyjaźni wystawionej na próbę.

3 października 2012r.

W ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zobaczyliśmy dziś film produkcji brytyjskiej Jak to jest z 2009 roku. Twórcy opowiedzieli historię dwójki nierozłącznych przyjaciół Robbiego i Ziggiego spędzających razem wakacje. Bohaterowie za plecami rodziców eksperymentują z alkoholem, zdobywają pierwsze doświadczenia erotyczne i marzą o wszystkim, co zakazane. Ich młodzieńcza beztroska kończy się w chwili, gdy Robbie nagle trafia do szpitala, a lekarze diagnozują u niego poważną wadę serca, która może doprowadzić do śmierci. Robbie jest świadomy swoich problemów zdrowotnych, a podczas pobytu w szpitalu dręczy go niespokojna myśl: nie chce umrzeć jako prawiczek. Wiedząc, że w tak wstydliwej sprawie nie może liczyć na dorosłych, prosi Ziggiego o pomoc. Na wygadanego, lecz równie niedoświadczonego chłopaka, spada odpowiedzialność za spełnienie prawdopodobnie ostatniego życzenia przyjaciela.

Film – jak chyba żaden z proponowanych w tym cyklu – nie pozostawia nikogo obojętnym. Spontaniczny i pełen przekory obraz wkrada się w prywatny świat dorastających chłopców, a pozbawiona sentymentu opowieść o prawdziwej przyjaźni i dojrzewaniu wywołała w nas mieszane uczucia. Jedni z nas wyszli głęboko poruszeni historią przyjaźni, inni wzburzeni karkołomnym postępowaniem bohaterów. Cóż, jest pretekst do rozmów, do dyskusji o przestrzeganiu granic, o lojalności, o wyborach i za nie odpowiedzialności.

Jak to jest


DZIEŃ SOWY

12 października 2012 r.

Dzień Sowy to dzień szczególny. Dziś bowiem koleżanki i koledzy z klasy pierwszej przyjęci zostali w poczet uczniów Prywatnego Gimnazjum Gaudium et Studium. Pamiętamy nasze zeszłoroczne ślubowanie, którego tekst sami wypełnialiśmy treścią, dziś słyszeliśmy go z widowni. Słowa brzmiały wyraźnie przypominając, o zobowiązaniach i przywodząc na myśl treść wypełnionych przez nas kopert...

Dziś też było uroczyście – najpierw symboliczne pożegnanie dzieciństwa, zaklęte w kopertach plany na najbliższe trzy lata, przecięcie wstęgi zapraszającej do wędrówki w dorosłość, wreszcie drogowskazy na życie i ślubowanie, które ma nam przypominać, że bycie uczniem Gimnazjum Gaudium et Studium to zobowiązanie i odpowiedzialność.

Dzień ten był jednak dla nas także dniem pracy i wspólnego tworzenia. Obdarzeni zaufaniem staliśmy się przewodnikami po szkole dla rodziców i dzieci ze szkoły podstawowej. Pokazując to, co skrywają poszczególne sale, opowiadając o tym, które miejsca lubimy, a które są już trochę nie dla nas, są bowiem przestrzenią zabaw najmłodszych uczniów, dzieliliśmy się szkolnymi planami na przyszłość. Dzień minął też na realizacji zadania − wyreżyserowania i przygotowania filmu animowanego, którego inspiracją stać się miały hasła: sowa lub mądrość lub Gaudium et Studium. Efekt naszej pracy możecie zobaczyć na filmie:

Były wzruszenia, refleksje, słodkości, praca i zabawa i tak, drugi w historii Gimnazjum Gaudium et Studium Dzień Sowy dobiegł końca.

Ten uroczysty dzień ślubowania,
w którym wypowiedziane słowo wypełnia się treścią,
pozostanie na zawsze w pamięci,
bym mógł odnaleźć latarnię szkoły
i swoje w niej miejsce.

Dzień Sowy
Relacja fotograficzna


POMÓŻMY INNYM

- zajęcia pomocy przedmedycznej

22 października 2012r.

Bądź obecny. Są takie chwile, kiedyś czyjaś pomocna dłoń jest niezbędna,
czyjaś obecność jest ratunkiem…

Małgorzata Stolarska

Każdy, któremu powierza się bezpieczeństwo, zdrowie i życie drugiego człowieka, powinien zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na nim spoczywa. Często o dalszych losach poszkodowanego decydują pierwsze minuty. Warto więc znać podstawowe zasady działania podczas wypadków, które możemy spotkać w życiu codziennym – tak, aby pomagać a nie szkodzić. Pierwsza pomoc przedmedyczna służy ratowaniu zagrożonego życia. Podstawę do skutecznego działania stanowi niezbędna wiedza medyczna i ćwiczenia praktyczne.

My także, uczniowie gimnazjum, wzięliśmy udział w zajęciach prowadzonych przez ratowników medycznych, którzy na co dzień ratują ludzkie zdrowie i życie. Celem zajęć było przygotowanie nas do podejmowania właściwego sposobu pomocy potrzebującym, także rozbudzenie zainteresowania podstawową wiedzą medyczną. Uczyliśmy się zasad bezpiecznego zachowania się, udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku, poznaliśmy sposoby wzywania służb medycznych, ćwiczyliśmy sprawdzanie czynności życiowych poszkodowanego: przytomność, oddech, przeprowadzaliśmy kontrolę oddechu trzema zmysłami: wzrokiem, słuchem i dotykiem, zdobywaliśmy umiejętność postępowania z poszkodowanym nieprzytomnym – wiemy jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, kontrolowanie oddechu w pozycji bocznej, wykonywaliśmy oddechy ratownicze na fantomie.

Na początku nie wszyscy chętnie przystępowaliśmy do działań, ale wiemy, że tylko taka forma zajęć pozwoli nam właściwie zachować się w sytuacji, gdy ktoś będzie potrzebował pomocy i dzięki nim nabierzemy odwagi, by takiej osobie pomocy udzielić. Wiemy już, że najważniejsze jest kontrolowanie emocji, a panika w sytuacji zagrożenia nie pomaga. Sądzimy, że każdy przejść powinien taki kurs, być może wtedy udałoby się pomóc większej ilości ludzi, zanim do wypadku dotrze zespół medyczny.

Relacja fotograficzna


PRETEKSTY

- wizyta na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan

5 listopada 2012r.

Pełni jeszcze świątecznej zadumy związanej z minionym weekendem, który spędziliśmy odwiedzając groby naszych bliskich, pojechaliśmy na cmentarz szczególny – Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Jest to jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce, a mieści się na Wzgórzu św. Wojciecha, w pobliżu Cytadeli. Spacerując w ciszy malowniczymi alejkami cmentarza i podziwiając zabytkowe nagrobki wysłuchaliśmy opowieści o tych, którzy tutaj spoczęli. Są wśród nich postacie wybitne, zasłużone dla Poznania (np. prezydent Poznania Cyryl Ratajski), Wielkopolski (generał Stanisław Taczak – pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego) a nawet dla całej Polski (np. Stanisław Mikołajczyk – premier RP). Pochowani są tam jednak również zwykli mieszkańcy naszego miasta, a część z nich leży nawet w anonimowych, zbiorowych grobach jak ofiary epidemii cholery z XIX w.

Nasze znicze zapłonęły na grobach zarówno znanych poznaniaków jak i tych, którzy mają na cmentarzu jedynie symboliczny grób tak jak Wielkopolanie, którzy nie powrócili z gór. Ta nasza mała listopadowa tradycja staje się dla nas ważnym momentem refleksji o tym, co w życiu ważne i często pretekstem do pytań i tradycje, historię i te większą, związane z ojczyzną, i te mniejszą – rodzinną. Dobrze, że jesień pozwala nam na moment się zatrzymać.


 
Poprawny CSS! Valid XHTML 1.1